Idea

BLOG FESTIVAL im. Aidy Warzyńskiej
Rita Fest no. 2
23-25 listopada 2007, Wrocław

Redakcja pisma artystycznego RITA BAUM zaprasza na trzydniowy festiwal blogów Rita Fest no. 2, który odbędzie się 23-25 listopada 2007 r. Celem festiwalu jest próba ukazania potencjału drzemiącego w blogach, traktowanych jako narzędzie promocji, kreacji artystycznej, działalności publicznej oraz kreowania nowych przestrzeni w komunikacji społecznej. Organizatorom festiwalu zależy przede wszystkim na zaakcentowaniu fenomenu blogów jako gatunku internetowego oraz zjawiska kulturowego, obecnego w polskiej sieci od chwili jej powstania.

W przeciągu zaledwie paru lat blogi, będące początkowo elitarną rozrywką dla najbardziej obeznanych użytkowników internetu, przeistoczyły się w masowy fenomen, który na zawsze zmienił oblicze sieci, przygotowując grunt pod rewolucję Web 2.0. Czy blogi w swoich najrozmaitszych formach stały się już częścią obowiązującego w kulturze kodu? Czy na zawsze zmieniły sposób komunikacji w sieci? Jaka jest ich realna popularność oraz nośność medialna? Czy są przejawem snobizmu, wirusowo rozprzestrzeniającym się w sieci, czy raczej rebelią odbiorców odrzucających bierność rodem z epoki tradycyjnych mediów? Czy ta forma twórczości jest oznaką nieodwracalnego przełomu w działalności i komunikacji społecznej? Nad tymi pytaniami organizatorzy chcieliby się zastanowić wspólnie z publicznością podczas trzydniowego spotkania autorów oraz czytelników blogów w świecie rzeczywistym.

Festiwal wypełnią spotkania, dyskusje i koncerty oraz działania artystyczne, związane ze światem wirtualnym. Udział w festiwalu zapowiedzieli m.in. twórcy kultowych blogów, cieszących się ogromną poczytnością, oraz dziennikarze mediów ogólnopolskich zajmujących się tą tematyką.

Patronką festiwalu jest Aida Warzyńska, zmarła tragicznie młoda blogerka, jedna z pierwszych w Polsce fanek tego sieciowego medium, która z pasją współuczestniczyła w tworzeniu pierwszych polskich sieciowych pamiętników i kibicowała ich autorom.

Istotną częścią festiwalu blogów będzie też strona muzyczna. W pierwszym dniu zaprezentują się byli lub obecni członkowie zespołu POGODNO ze swoimi solowymi projektami oraz ROSZJA i LU rewelacyjny wrocławski duet grający jazz/hiphop. W sobotę wystąpi wrocławski zespół HUSKI ze znaną i lubianą DJ PATRICIA. W niedzielę absolutna sensacja ostatnich dni: JULIA MARCELL z Olsztyna, która właśnie dostała szansę na europejską karierę dzięki internautom. Będzie to jej pierwszy koncert we Wrocławiu.

Oprawa muzyczna Festiwalu Blogów odbywa się w koprodukcji z RURA JAZZ FESTIWAL.