Koncerty

23 listopada 2007 (piątek)

Koncert Pogodny wieczór

Budyń (wokalista Pogodno) z zespołem

BudyńWłaśnie nagrał drugą płytę solową. Pierwsza „Kilof” była zapiskiem spostrzeżeń dotyczących życia i swojego miejsca w życiu młodego włóczykija, który z dumą na piersi nosił tabliczkę „z niejednej budki w tym kraju jadłem kebaba”. Druga płyta to próba uporania się z dojrzewaniem samczym, nieszczęśliwą miłością oraz pierwszym poważnym kryzysem „bezdomności”, który podobno każdego faceta kiedyś tam dopada. Spokojniejsza w warstwie muzycznej mocniej wchodzi w mięso w warstwie tekstowej choć niektóre jej fragmenty muzyczne właśnie mogłyby służyć jako ścieżka dźwiękowa do horroru. Wszystko jednak ułożone jest z przynależnym Budyniowi poczuciem że „nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, a jeden szczery uśmiech ważniejszy jest niż hektolitry wylanych łez”.

Obecnie koncerty Budyniowe grane są przez tercet: Ola Rzepka (perkusja, organy elektronowe), Darek Sprawka (tuba), Budyń (gitara, tamburyn, śpiew) i są przykładem na to że można grać z rockendrolową ekspresją recitale piosenki autorskiej. Pasującym tu jak ulał określeniem jest „potwory z krainy łagodności”. Do września, czyli premiery drugiej płyty, zespół ma rozwinąć się w orkiestrę składającą się z samych instrumentów akustycznych, bez gitary, i w tym składzie, w wakacje, przygotować ma pełno wymiarowy materiał koncertowy.

Posłuchaj: www.myspace.com/budynsolo

Brachaczek i Fochmann (ex-Pogodno) z zespołem

Brachaczek i Fochmann

BRACHACZKOWI /ex Pogodno, ex Los Trabantos/ i FOCHMANNOWI /ex Pogodno/ towarzyszyć będą Stare Dobre Woły, czyli Jarek Kozłowski /Pogodno/ i Michael Pfeiff /Pogodno/. Brachaczek zaśpiewa i zagra na gitarze barytonowej, Hrabia Fochmann takze zaśpiewa i zagra na gitarze. Towarzyszyć im będzie sekcja rytmiczna zespołu Pogodno: Michael Pfeiff na basie (takze vocal) oraz Jarek Kozłowski na perkusji (także vocal).

Posłuchaj: www.myspace.com/brachaczekifochmann

Lu i Roszja

Lu i Roszja

Rewelacyjny wrocławski alternatywno - nu-jazzowy duet Roszja i Lu zaprzezentuje materiał ze swojej nowej płyty “Przez ścianę”

Posłuchaj: www.myspace.com/przezsciane

Klub festiwalowy „Rura”, Bilety: 15/20 zł

24 listopada 2007 (sobota)

Husky

Husky

24 listopada w Rurze wystąpi zespół HUSKY, czyli Patrycja Hefczyńska (voclists/writer), znana jako DJ Patrycja, oraz Jacek Dojwa (composer/producer). Koncertowy skład uzupełnią Damian Pielka - gitara i bas oraz Michał “Miodzio” Mioduszewski - perkusja.

W listopadzie ma się ukazać nowa płyta duetu „Igloo”. Na album trafi czternaście remiksów nagrań pochodzących z dwóch poprzednich wydawnictw formacji – „Czy słyszysz?” i „Zgadnij”.
Ulepszenia dokonań wrocławskiej grupy podjęli się producenci specjalizujący się w różnych odcieniach klubowej elektroniki. Pierwszą połowę dzieła wypełniają remiksy podkreślające intymny charakter muzyki duetu. Znajdziemy tam zatem bajkową wersję “Iskrzy, iskrzy” w wykonaniu Loco Star, “Zgadnij” udoskonalone przez Stealpota, zdubowany ambient “Po kostki” w dekonstrukcji D Sine’a oraz klimatyczne techno rodem z wytwórni Warp w “Kuki” Tomka Bednarczyka. Najbardziej zaskakuje remiks “Iskrzy, iskrzy” autorstwa Stealpota - mroczny trip hop o niemal filmowym rozmachu.
Druga połowa płyty odsłania bardziej energetyczne oblicze Husky. Tworzy je smakowite electro zaproponowane przez Itoa (”Iskrzy, iskrzy”), breakbeatowy popis Enveego („Melodii i sznura”), transowe techno wydobyte przez Agima z formacji Öszibarack („Iskrzy, iskrzy”) oraz zadziwiająco radosny house, jakim stała się “Piosenka nienasycona” pod producenckim dotykiem 2Hava.
Przypomnijmy jeszcze, że wokalistka Husky, DJ Patrycja jesienią tego roku wyda z grupą Öszibarack album „Plim plum plam”.
A koncert Oszibarack w niezwykłym składzie w ramach Żywych Kultur Muzycznych już 13 grudnia w Rurze!

Jeśli chodzi o wcześniejsze dokonania HUSKY: debiutancki album grupy „Czy słyszysz?” wydany w 2003 r. okazał się sporym wydarzeniem na polskiej scenie klubowo-elektronicznej. Wokalistka DJ Patrycja i tworzący podkłady muzyczne Jacek Dojwa zaproponowali oryginalny jak na tamte czasy materiał penetrujący oniryczno-transową stylistykę trip-hopu. Smaku dodawały ciekawe teksty w większości śpiewanie po polsku, co nie jest częstym zjawiskiem wśród zespołów wykonujących podobną muzykę. I choć trip-hop na światowych scenach święcił triumfy dobre parę lat wcześniej i wyczerpał się wraz z największymi dokonaniami takich grup jak Massive Attack czy Portishead, wrocławskiemu duetowi udało się wprowadzić świeży powiew na polskiej scenie i zyskać uznanie fanów.
Wydany pod koniec zeszłego roku drugi album “Zgadnij” nie poddaje się już tak jednoznacznej, muzycznej klasyfikacji. Podobnie jak cała muzyka trip-hopowa, wrocławianie postanowili poszukać inspiracji wśród innych gatunków. Na „Zgadnij” znajdziemy po trochu wszystkiego, co we współczesnej muzyce elektronicznej najlepsze: jazzowe improwizacje, elektroniczne szumy i piski, breakbeatowe łamańce i taneczne bity. W efekcie powstała płyta z dobrą muzyką klubową, która jednak w warstwie muzycznej nie wyróżnia się niczym wyjątkowym na tle innych tego typu wydawnictw. A raczej nie wyróżniałaby się, gdyby nie niesamowity głos Patrycji, w konfrontacji z którym podkłady Dojwy szybko stają się dalekim tłem. Wokalistka urzeka subtelnymi wokalizami i zmysłowym szeptem, co idealnie współgra z lirycznymi, ale na szczęście nie popadającymi w banał intymnymi tekstami.

Zob: www.huskymusic.pl/
Posłuchaj: www.myspace.com/huskypolska

DJ Patrycja

Po koncercie HUSKY Patrycja Hefczyńska przedzierzgnie się w DJ PATRISIĘ i zaprezentuje swoje autorskie dj-skie sety.
Klub festiwalowy „Rura”, godz. 22.00
Bilety: 15/20 zł

25 listopada 2007 (niedziela)

Koncert DJ Goga M i Freak: strzyżenie „na Ritę”
Studio BWA, godz. 18.00

Spotkanie z Julią Marcell

Klub festiwalowy „Rura”, godz. 20.00
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz

Klub festiwalowy „Rura”, godz. 21.00, bilety: 15/20 złJulia MarcelKiedy Julia Marcell startowała ze swoim kontem na holenderskim serwisie Sellaband, z pewnością nie przewidywała, że sprawy potoczą się tak szybko. Na towarzyszącym jej profilowi blogu zapisała wówczas: „Postanowiłam spróbować. Myślę, że to cudowna idea”. I pomysł był rzeczywiście trafiony, bo w październiku- po pięciu miesiącach- Julia Marcell zebrała 50 tys. dolarów!!! Suma ta pozwoli jej nagrać płytę. Jak zapewnia artystka- już bierze się do pracy. Nagranie powinno powstać w ciągu trzech miesięcy.Swoim głosem Julia urzekła tysiące fanów na całym świecie. Mało dotychczas znana olsztynianka została uznana przez brytyjski dziennik „The Guardian” za jedną z „ludzi jutra”. Wraz z publikacją przyszła sława a po wraz z nią… kolejne publikacje. Właśnie dzięki nim - i dzięki ludziom, którzy zdecydowali się wspomóc Julię - artystce udało się osiągnąć to, co chciała. Nagrywa płytę. Czegokolwiek bez nie zarzucać Julii Marcel, trzeba przyznać jedno- jej głos jest magiczny i nikogo nie pozostawia obojętnym.W Jazz Klubie Rura Julia Marcell (piano, vocal) występi z kwartetem smyczkowym, który tworzą: Anna Caban i Adam Bruderek (violins), Anna Prokopczuk (viola) i Patrycja Taradejna (cello).

Przeczytaj artykuł o Julii Marcell, który spowodował lawinę wpłat z Polski:
www.gazetawyborcza.pl/1,76842,4541323.html
Zobacz Julię Marcell: www.juliamarcell.com
Posłuchaj Julii Marcell: www.myspace.com/juliamarcel
Zobacz stronę Sellaband: www.sellaband.com
Julia Marcell na Sellaband: www.sellaband.com/juliamarcell/

after party: Przaśnik

Drugim wydarzeniem tego dnia będzie prezentacja premierowego materiału muzycznego kolektywu Przaśnik. Ten producencko-dj’ski wrocławski tandem tworza Bontone /Michał Paradowski/ i En2ak /michał Sosnowski/.

Posłuchaj: www.myspace.com/przasnik

Klub festiwalowy „Rura”, godz. 21.00, bilety: 15/20 zł

Organizatorzy zastrzegają, że program może ulec zmianom.

Bilety i karnety na koncerty do nabycia w Jazz Klubie „Rura”

Karnety na koncerty:
2 dni: 25 i 35 zł
3 dni: 35 i 50 zł