Kategoria: (informacyjne) Autor: agniusza Data 25 listopada 2007

Spotkanie z Izą Kowalczyk, Magdą Ujmą i Katarzyną Bratkowską w ostatni dzień Festiwalu, 25 listopada w Mieszkaniu Gepperta.

Spotkanie z czołowymi krytyczkami sztuki i feministkami jest próbą wspólnego zastanowienia się nad fenomenem dzisiejszych blogów, które wyrastają w sieci jak grzyby po deszczu. Czy blog prowadzony przez zawodowe krytyczki sztuki ma taką samą siłę rażenia jak tekst opublikowany na papierze? Czy znajduje się w sferze realnych narzędzi promocji, kreacji artystycznej, działalności publicznej przy jednoczesnym otwieraniu możliwości kreowania nowych przestrzeni komunikacji społecznej? Chcemy się wspólnie zastanowić nad rozwojem nowego gatunku w Internecie oraz pochylić się nad zjawiskiem kulturowym, które coraz realniej zaczyna oddziaływać w środowisku artystycznym. Czym są blogi artystyczne, feministyczne i krytyczne? Stanowią nadal przestrzeń zarezerwowaną dla wybranych, a może należą już do zjawiska, które awangarda internetowa określa mianem passee? Między wykluczeniem a wylogowaniem rozciąga się przestrzeń, na którą nie starcza miejsca w świecie realnym. Co to jest za miejsce?

kacha.JPG

 

kieliszek.jpg

Katarzyna Bratkowska – absolwentka Polonistyki UW i studiów doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Doktorantka Prof. Marii Janion i prof. Krystyny Kłosińskiej, Krytyczka literacka, (publikowała m.in. w: ResPublice Nowej, Kurierze Czytelniczym, Biuletynie Ośki, Wysokich Obcasach, Czasie Kultury, Feminotece, Trybunie Robotniczej, Gazecie Wyborczej i różnych antologiach), nauczycielka akademicka (ISNS UW i Szkoła Dziennikarska), działa na rzecz praw kobiet i pracowników. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i organizatorka Manif, działaczka Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Członkini składu hiphopowego Duldung. Obecnie prezeska Stowarzyszenia „Same o Sobie S.O.S.” Współprowadzi blog „Bez Jaj” wraz z 16 innymi feministkami.

 

ujma1.jpg

ujma2.jpg

Magdalena Ujma (ur. 1967)
Kuratorka i krytyczka sztuki, redaktorka. Zajmuje się najnowszą sztuką polską, problematyką gender, mediów, estetyki versus polityczności, zaangażowania artystów, problematyką wizerunków we współczesnej kulturze, a także transkulturowością. Ma na swoim koncie ponad 300 opublikowanych teks tów. Prowadzi bloga o krytyce sztuki. Pracuje w krakowskim Bunkrze Sztuki, a także w nieformalnym teamie kuratorskim exgirls (z Joanną Zielińską). Ostatnio zrealizowała cykl „Transkultura” (z Anną Smolak) i wystawę Bogny Burskiej w Bunkrze Sztuki, a jako exgirls także projekt „Święto Kobiet 2007 Walka trwa!” w Krakowie i wystawę „Last News” w gdańskiej Łaźni.

kowalczyk.jpg

Izabela Kowalczyk – doktor historii sztuki, adiunkt na Historii Sztuki i Kultury UMK w Toruniu.
Autorka książek: Niebezpieczne związki sztuki z ciałem oraz Ciało i władza. Sztuka krytyczna w Polsce w latach 90., (2002) oraz współredaktorka (wraz z Edytą Zierkiewicz) zbiorów pokonferencyjnych: o kobietach w kulturze popularnej (2002), o małej dziewczynce (2003), o feminizmie i mediach (2005).
Krytyczka sztuki, publikuje m.in. „Magazynie sztuki”, „Obiegu”, „Czasie Kultury”. Redaktorka internetowego pisma Artmix. W 2003 roku otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Autorka bloga www.strasznasztuka.blox.pl

Odpowiedz
Nick: 
Email: 
WWW: 
Treść: