Kategoria: (informacyjne) Autor: agniusza Data 22 listopada 2007

24 listopada, w sobotę spotkanie z Joanną Niną Karczmarewicz, dziennikarką Polskiego Radia Bis z Warszawy. Nina opowie o różnicach w konstruowaniu języka na polskich blogach. Czym różnią się, jeśli w ogółe, blogi kobiece i męskie? Czy ich język przypomina współczesną polszczyznę i jej wszelkie odmiany, nie wyłączając specyficznego młodzieżowego slangu?

nina1a.jpg

Joanna Nina Karczmarewicz – urodziła się 1 lipca 1982 roku. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, reportaż w Laboratorium Reportażu w Warszawie i projektowanie biżuterii w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje w Polskim Radiu. Była korespondentką z festiwalu fotograficznego w Arles. Sprzedawała swoje obrazy w Japonii, gdzie również za swoje malarstwo zdobyła jeden złoty i cztery brązowe medale. Za malarstwo została także wyróżniona na konkursie w Finlandii. Uczyła się grać na bębnach u Słomy i Davida Saucedo Valle. Zorganizowała wystawienie sztuki Krzysztofa Bizia „Porozmawiajmy o życiu i śmierci”, w której również zagrała. Do przedstawienia „Transakcja z Amnezją” w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego przygotowała scenografię. Pisze opowiadania. Blogami zainteresowała się na studiach, co zaowocowało pracą magisterską na ich temat.

nina3a.jpg

Nina napisała: Mówienie o cielesności i aktach płciowych może nastręczać problemów. Jest to język skrajności – ślizgający się pomiędzy nazwami stricte medycznymi a określeniami wulgarnymi i infantylnymi. Żeby tych skrajności uniknąć ludzie tworzą porównania, przenośnie, opisy. Czerpane jest nazewnictwo ze świata zwierzęcego. „Szczególnie męskie przyrodzenie porównuje się do różnych ptasząt.” – jak zauważa profesor Bralczyk.
Nie powinno dziwić, że autorom blogów, którzy często prowadzą blogi jedynie z potrzeby podzielenia się własnym życiem, jego problemami i radościami, a nie z potrzeby literackiego spełnienia i rozwijania literackich zdolności, dobór odpowiednich określeń z dziedziny seksualności może nastręczać problemów. Istotne jest, że opisów takich dokonują głównie mężczyźni. Jeśli chodzi o opowiadanie o erotyce i seksualności, kobiety są raczej powściągliwe. Wśród wszystkich analizowanych przeze mnie blogów kobiecych, tylko jedna autorka wykazywała otwartość na pisanie o swoich stosunkach seksualnych. Obie płci opisują więc sytuacje intymne posługując się pojęciami neutralnymi.
Opisy niektórych seksualnych doświadczeń przywołują na myśl obrazy oniryczno-narkotycznych doznań czy sceny z dionizyjskich misteriów. Piszący przyznają się, że powodem inicjowania kontaktów seksualnych jest wypity alkohol, a także seksualna fascynacja nieznajomym spotkanym na imprezie lub w dyskotece.

nina2.jpg


Piotrek @ 25 listopada 2007 - 11:24 #

W serwisie www.fenomeny.pl dostępne są wywiady z Markiem Krajewskim i blogującymi fotoreporterami (Natalią Dobryszycką i Wojtkiem Grzędzińskim) przeprowadzone podczas BLOG Festiwalu.
Pozdrawiam.

owieczkaa @ 28 listopada 2007 - 15:30 #

A ja musiałam być w pracy :(

Odpowiedz
Nick: 
Email: 
WWW: 
Treść: