Kategoria: (informacyjne) Autor: piotr Data 20 listopada 2007

W piątek 23 listopada o godz. 15:00 warszawski poeta Jarosław Lipszyc przedstawi w podziemiach Mediateki swój najnowszy projekt - Recycling. W opublikowanym w Tygodniku Powszechnym tekście Poezja a demokracja tak pisał o nim Igor Stokfiszewski - ”Lekcja, jaką sam Lipszyc wyniósł z własnych intuicji, zaprowadziła go w kierunku działalności społecznej (…) Lipszyc zajął się kwestią prywatyzacji tekstów (a więc również idei) poprzez rozwiązania w zapisach o prawie autorskim, którego kształt stanowi pokłosie jednego z fundamentów kapitalizmu – kultu prywatnej własności. Wiersze Lipszyca dostępne są w internecie na zasadach „wolnych licencji” (Copyleft lub Creative Commons) i mogą być kopiowane oraz przetwarzane bez zgody autora. Tym samym poezja staje się własnością wspólną, dobrem ogólnym. Kolejnym krokiem jest używanie internetu (a konkretnie narzędzia Wiki, za pomocą którego opracowana jest m.in. Wikipedia) jako środka do tworzenia poezji. Wiki zawiera ogromną liczbę bezautorskich haseł para-encyklopedycznych, które poeta dowolnie przerabia, kreując poematy, komentujące bieżące wydarzenia (…)”.

 

Jarosław Lipszyc, fot. Gil Gilling

Jarosław Lipszyc, fot. Gil Gilling

 

Jarosław Lipszyc (ur. 1975) - poeta, dziennikarz i publicysta oraz działacz na rzecz wolnej kultury. Twórca niewychodzącego już pisma literackiego Meble, związanego z nurtem neolingwistycznym, którego był jednym z głównych ideologów i przedstawicieli. Wydał dwa tomiki: bólion w kostce (Warszawa 1997) oraz poczytalnia (Warszawa 2000). Poza tym publikował m.in. w pismach literackich Lampa, Ha!art. Wokalista zespołu Usta. Prezes Fundacji Nowoczesna Polska, która prowadzi projekt “Wolne podręczniki. Inicjator “Listu otwartego przeciw wprowadzeniu patentów na oprogramowanie” (2005) i “Listu otwartego przeciwko DRM” (2006) - cyfrowym systemom ograniczania dostępu do dóbr kultury.

(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jarosław_Lipszyc, tekst na licencji GFDL) 


owieczkaa @ 28 listopada 2007 - 15:29 #

Miksowanie informacji z wikipedii, mutowanie słów w wiersze. Aha. Ale po co? Pan Lipszyc mówił, że sztuka to nic nowego, to suma tego, co było, nowe kombinacje starych składników. Ja Panu nie wierzę. Bełkot, myślę. B e ł k o t . . !

Odpowiedz
Nick: 
Email: 
WWW: 
Treść: